موسسه آموزشی گوهرشناسی، جواهرسازی و طراحی جواهر آسمان

موسسه آموزشی گوهرشناسی، جواهرسازی و طراحی جواهر آسمان
موسسه آموزشی گوهرشناسی، جواهرسازی و طراحی جواهر آسمان
جستجو

دسته بندی موضوعی مقالات


مقالات و نوشته ها


ترکیبات لحیم 750

تاریخ : ۱۹ آذر ۱۳۹۴

همواره این سوال مطرح میشود که آیا عیار لحیم با عیار کاری که در آن لحیم مصرف میشود متفاوت است یا خیر،به عبارت دیگر چنانچه عیار طلای ساخته شده 750 میباشد آیا لحیم مورد استفاده شده در اتصال قطعات هم دارای عیار 750 میباشد یا خیر در این مقاله سعی شده تا به طور خلاصه به این سوال جواب داده شود.
ترکیبات لحیم 750

هنگام ساخت یک پایه طلا یا جواهر گاهی اوقات لازم است تا دو قطعه طلا به وسیله جوشکاری به هم متصل شوند ،این اتصال توسط قطعه ای طلا با خصوصیت متفاوت که لحیم نامیده میشود انجام میگیرد.
لحیم ها به دو دسته لحیم شل و لحیم سفت تقسیم بندی میشوند، خصوصیات لحیم شل و سفت نسبی است و برای کاربران مختلف فرق میکند.

 

معمولا جهت ساخت لحیم از کادمیوم استفاده میشود، این فلز عنصری شیمیایی است که در جدول تناوبی با نشان cd و عدد اتمی 48 نمایش داده میشود.
کادمیوم عنصری نسبتا کمیاب ،نرم و با رنگ سفید مایل به آبی وسمی میباشد و بیشترین کاربرد آن در ساخت باتری میباشد همچنین جهت ساخت آلیاژهای زود ذوب گزینه ای مناسب است.
به مقدار یک عیار ،کادمیم نقطه ذوب طلا را به اندازه کافی پایین می آورد که تبدیل به لحیم شود،به بیان دیگر شمش را تا عیار 19 توسط بار (فلزاتی چون مس،نقره،نیکل،پالادیم ،پلاتین و....) پایین می آوریم و اختلاف عیار 19 تا 18 رااز کادمیوم استفاده میکنیم.
اگر این نوع لحیم را سفت نامگذاری کنیم برای لحیم متوسط شمش را تا عیار 19.5 بوسیله بار پایین می آوریم و مابقی را کادمیوم میزنیم و همین عمل را جهت لحیم شل تا عیار 20 از بار استفاده می کنیم.
بنابر این همانطور که مشاهده میکنیم این امکان وجود دارد که عیار لحیم با عیار کار ساخته شده یکسان باشد و استفاده از عیار پایین تر جهت ساخت لحیم یک نوع تقلب محسوب میشود ودر نهایت عیار نهایی کار ساخته شده را پایین می آورد.
 


رنگ لحیم باید متناسب با طلای مورد استفاده باشد به عبارتی لحیم زرد جهت طلای زرد و لحیم سفید جهت طلای سفید.اگر طلای موجودکارگاه طلای آب شده ای که رنگ خاصی ندارد باشد و بخواهیم لحیم را به همان رنگ در آوریم عیار شمش را با طلای موجود کارگاه به عیارهای مورد نظر می رسانیم و مابقی را کادمیم میزنیم.
همانطور که میدانیم طلای 750 دارای 250 واحد بار است،یعنی نسبت سه به یک،به عبارتی هر گرم بار سه گرم شمش می خواهد تا عیار آن 750 شود.
 


حال اگر تمام این بار کادمیوم باشد و این طلای حاصل را با طلای 750 خودمان ترکیب کنیم به ترتیبی که در زیر خواهیم داشت می توانیم لحیم شل ، سفت و متوسط با عیار دقیقا 750 و همرنگ طلای ساخته شده داشته باشیم

اگر این 4 گرم طلا را با 5 گرم طلای 750 ترکیب کنیم لحیم  حاصل لحیم شل خواهد بود.
اگر این 4 گرم طلا را با 8 گرم طلای 750 ترکیب کنیم لحیم حاصل لحیم متوسط خواهد بود.
اگراین 4 گرم طلا را با 10 گرم طلای 750 ترکیب کنیم لحیم حاصل لحیم سفت خواهد بود.