موسسه آموزشی گوهرشناسی، جواهرسازی و طراحی جواهر آسمان

موسسه آموزشی گوهرشناسی، جواهرسازی و طراحی جواهر آسمان
موسسه آموزشی گوهرشناسی، جواهرسازی و طراحی جواهر آسمان
جستجو

دسته بندی موضوعی مقالات


مقالات و نوشته ها


کاروینگ چیست؟

تاریخ : ۱۳ بهمن ۱۳۹۹

واژه کاروینگ به معنای حکاکی یا کنده کاری است. در تراش کاروینگ،گوهر تراش اختیار دارد هرگونه که تمایل دارد سنگ مورد نظر را بتراشد. (برای خواندن ادامه مطلب بر روی کلید واژه بالا کلیک کنید)
کاروینگ چیست؟
واژه کاروینگ به معنای حکاکی یا کنده کاری است. در تراش کاروینگ،گوهر تراش اختیار دارد هرگونه که تمایل دارد سنگ مورد نظر را بتراشد.
حکاکی بر روی گوهرها از جمله هنرهای لوکس دوران باستان به شمار میرود. خاور نزدیک از اولین سرزمینهای ابداع کننده این هنر است. همچون مهرهای استوانه ای(Cylinder Seals) که در سرزمینهای آشور و قبرس و دیگر فرهنگها مورد استفاده قرار میگرفتند. تصویر اینگونه مهرها زمانی مشخص میشود که بر روی سطح صافی از گِل رُس مرطوب غلتانده شوند.
علاوه بر این، در زمانی که هنوز امضاء ابداع نشده بود، مهر شخصی بر روی سنگ انگشتر حکاکی می شد و مورد استفاده قرار می گرفت. استفاده از اینگونه مهرها به دوران یونان باستان برمیگردد. برای ساخت اینگونه انگشترها، معمولاً از سنگهای خانواده کلسدونی، مانند انیکس،کارنلین وعقیق استفاده میشده است.همچنین اشکالی چون گل، پروانه، ماهی و امثال هم از جمله تراش های کاروینگ به شمار میروند. این گونه تراش ها اغلب بنا به شرایط ظاهری سنگ و ایده گوهرتراش، روی سنگهای نیمه قیمتی انجام میگردد. در صورتیکه فرایند تراش، به درستی و با دقت بالا انجام گیرد، ارزش افزوده سنگ نیمه قیمتی مذکور از حد تصور خارج خواهد شد.
امروزه حکاکی روی سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی(تراش کاروینگ) یکی از حرفه های رشته طلا و جواهر سازی است. این حرفه یکی از هنرهای صنایع دستی است که توجه خیلی از مردم را به خود جلب کرده و علاقه مندان زیادی دارد. در حال حاضر حکاکی ونقش برجسته کاری به دلیل بازده اقتصادی  بالا  و امکان ایجاد کارآفرینی و اشتغال با سرعت بسیار بالایی در حال گسترش است.
در این دوره هنرجو با یادگیری و شناخت انواع سنگ های مناسب حکاکی(عقیق،اونیکس،صدف), روش های مناسب برای تراش هر مدل از سنگ ها،ایجاد صفحات متنوع و تراش زمینه،ایجاد خطوط تراش برجسته،حک کردن مواردی چون چهره افراد مورد علاقه، چهره افراد معروف جهان،اشکال اسطوره ای، لوگوی شرکت ها،آرم باشگاه یا ماشین مورد علاقه،و توانایی پرداخت و پولیشرا آموزش میبیند.
کاروینگ روی سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی نه تنها در گذشته توجه بشر را به خود جلب کرده، بلکه یکی از علایق امروز مردم جهان است. چرا که علاوه بر استفاده از زیبائی، خواص درمانی و روحانی سنگهای قیمتی می توانند از شکل های مورد علاقه خود نیز بهره مند شوند.
اخیرا استفاده از لوگوی ساخته شده از سنگهای نیمه قیمتی به جای لوگوهای فلزی ارزان قیمت در شرکت ها، بانک ها و غیره بسیار مورد توجه صاحبان برندهای معتبر جهان گردیده است.هنر حکاکی و نقش برجسته کاری را به طور تخصصی در کنار کادر مجرب و حرفه ای ما فرامیگیرید.