موسسه آموزشی گوهرشناسی، جواهرسازی و طراحی جواهر آسمان

موسسه آموزشی گوهرشناسی، جواهرسازی و طراحی جواهر آسمان
موسسه آموزشی گوهرشناسی، جواهرسازی و طراحی جواهر آسمان
جستجو

لیست دانشنامه ها


نمایش دانشنامه ها


 • آبکاری

  پوششی مناسب بر روی اشیاء را آبکاری میگویند.در صنعت طلا و جواهرآبکاری بر روی طلا ، نقره ، پلاتین انجام میشود.این آبکاری در رنگهای مختلف قابل انجام است.
  در دوره آبکاری مطالب زیر آموزش داده میشود:
  پرداخت کاری ، التراسونیک و شستشو ، چربی گیری ، آب کاری به روشهای وان و قلمی
  روش های ساخت و تهیه محلول مناسب جهت آب کاری با حداکثر کیفیت
  اطلاعات اولیه در خصوص سنگ های قیمتی و بررسی مقاومت آن ها در مقابل التراسونیک ، اسید و محیط آب کاری
  روش های عیار کردن محلول آب کاری
  شناخت عیوب آب کاری یک قطعه جواهر و طرق رفع آن ها
  روش لاک زدن و آب کاری چند رنگ
  روش سندبلاست کردن قطعات و شناخت سختی سنگ های مختلف

 • برلیان

  برلیان بر خلاف تصور عموم و اصطلاح رایج غلط در بازار نام یک سنگ نیست بلکه نام یک تراش مهم با تعریف مشخص است که میتواند بر روی هر سنگی انجام شود .تراش برلیان استاندارد گرد دارای پنجاه و هشت شکل هندسی که اغلب به صورت مثلث یا کایت میباشند و با زوایای مشخص در کنار هم قرار گرفته اند تشکیل شده است.در ایران  الماس گرد با تراش برلیان را به اشتباه سنگ برلیان گویند .

 • ریخته گری فلزات قیمتی

  ریخته گر به فردی اطلاق می شود که توانایی تکثیر فلزی یک نمونه را داشته باشد یا به بیان دیگر با استفاده از مدل اصلی که قبلا ساخته شده است بتواند با مهارت ریخته گری به تعداد دلخواه تولید کند. 

 • ماکرو ستینگ

  روشی در مخراجکاری میباشد که در آن وسیله اصلی نوعی میکروسکوپ مخصوص است که با بزرگنمایی مناسب دقت در سوار کردن سنگ بالا رفته و باعث میشود نتیجه کار بسیار تمیز تر و بهتر باشد علی الخصوص در مورد سوار کردن سنگهای بسیار ریزکه نیاز به دقت بالا در نصب دارد.

 • مخراج کاری

  توانایی سوار کردن انواع سنگ بر روی مصنوعات فلزات قیمتی و هم چنین روش های صحیح پیاده کردن سنگ از روی کار. نام دیگر آن گوهر نشانی نیز میباشد.دقت در سوار کردن سنگ بسیار مهم میباشد.گاهی اوقات سنگهای بسیار گرانقیمت در اثر عدم دقت در مخراجکاری صدمه دیده و خسارت سنگینی به سنگ واردشده.